You are here
Home > Miejsca > Elmi Abdi: Somalijczycy mają bardzo mało, ale za to potrafią się z tego cieszyć

Elmi Abdi: Somalijczycy mają bardzo mało, ale za to potrafią się z tego cieszyć

Przyjechał do Polski ponad 22 lata temu. To tu odnalazł spokój i bezpieczeństwo. Z wykształcenia jest weterynarzem, absolwentem Uniwersytetu w Mogadiszu. Nam opowiedział o tym, co sprawia, że w Polsce czuje się jak w domu oraz o najlepszej drodze ku przełamywaniu kulturowych barier.

Polska to dobry kraj dla imigrantów?

Z całą pewnością Polska to dobry kraj dla imigrantów, a dowodem na to jest fakt, że mieszkam w Polsce ponad 22 lata. Świadczą o tym także historie innych moich znajomych, którzy przyjechali tutaj na studia i zostali na stałe. Owszem, bywają różne sytuacje, czasem zdarzy się niemiły incydent, ale jestem świadom, że wynika to z fałszywego obrazu nas – imigrantów, jaki kreują media.

Jesteś absolwentem Uniwersytetu w Mogadiszu. Jak wspominasz tamten okres studiów?

Oj, to był jeden z najszczęśliwszych okresów mojego życia. U nas, kiedy dziecko idzie na studia, to powód do wielkiej dumy, cała rodzina nie kryje zadowolenia, zyskuje szacunek. Tak, to był wyjątkowo piękny czas w moim życiu.

Czym była dla Ciebie emigracja do Polski?

Polska akurat nie była moim docelowym krajem, nawet nie myślałem o Polsce, bo praktycznie nic o niej nie wiedziałem, oprócz tego, że Lech Wałęsa pochodzi z Polski, znałem  Zbigniewa Bońka, który grał w lidze włoskiej. Wiem z  historii II wojny światowej, że wasza stolica Warszawa była prawie całkowicie zburzona i dzielnie walczyła z okupantem hitlerowskim. Zanim przyjechałem do Polski, byłem w różnych krajach jak Syria, Rosja, Ukraina, ale Polska okazała się dla mnie najlepszą przystanią. Mam tu wielu przyjaciół Polaków, którzy sprawiają, że czuję się w tym kraju jak w domu.

Jesteś prezesem Stowarzyszenia Somalijskiego w Polsce. Główne cele tej  organizacji to promowanie wspólnoty somalijskiej, somalijskiej kultury, języka kraju, literatury. Czego my, Polacy, moglibyśmy nauczyć się od Somalijczyków?

No cóż, Somalijczycy mają bardzo mało, ale za to potrafią się cieszyć się z tego, natomiast Polacy narzekają na prawie wszystko i to zdecydowanie nas od siebie różni.

Codziennie słyszysz o tragediach, jakie mają miejsce w Twoim ojczystym kraju. To musi być bardzo trudne…

To prawda, zwłaszcza kiedy ofiarami są niewinni ludzie, kobiety, dzieci, starsi. Mało tego, że ludzie umierają z głodu, to jeszcze narażeni są na takie niebezpieczeństwa.

Co każdy z nas może zrobić, aby walczyć z rasizmem?

Codziennie przychodzę do fundacji i zastanawiam się, jak ułatwić życie cudzoziemcom, tym wszystkim, którzy uciekają przed nietolerancją i terrorem w swoim kraju. Uważam, że jedyną skuteczną metodą jest edukacja i pomoc w załatwieniu najbardziej bytowych spraw.

Jestem ciekawa, jakie miejsca w Polsce zrobiły na Tobie największe wrażenie.

Jest wiele miejsc w Polsce, które zrobiły na mnie wrażenie. Gdy tylko mam czas, razem z rodziną podróżuję, odkrywamy nowe, zachwycające zakątki. Duże wrażenie zrobił na mnie Oświęcim, to miejsce, o którym nie sposób zapomnieć.

Similar Articles

Dodaj komentarz

Top