You are here
Home > Sztuka/design > Magdalena Głodek: Z obrazu na obraz coraz bardziej odkrywałam siebie i swój styl. Teraz nie wyobrażam sobie życia bez malowania

Magdalena Głodek: Z obrazu na obraz coraz bardziej odkrywałam siebie i swój styl. Teraz nie wyobrażam sobie życia bez malowania

Jej obrazów nie sposób pomylić z żadnymi innymi. Inspirują ją głównie kobiety, co ma swoje odzwierciedlenie w jej pracach. O tym, jak zaczęła tworzyć, jak wygląda jej dzień, o planach i marzeniach oraz pewnym niezwykłym projekcie, opowiedziała nam artystka Magdalena Głodek.

Projektowanie, malarstwo, grafika – co było pierwsze?
Malarstwa bałam się od zawsze. Mówiłam, że to nie dla mnie. Od czasu do czasu coś namalowałam, ale nie byłam z tego zadowolona. Zanim w 2016 roku na dobre rozkochałam się w malarstwie, miałam 4 lata przerwy, bez ruszania płótna i pędzli. W tym czasie rysowałam i projektowałam, stworzyłam markę eclectic living. Wykonywałam projekty tapet i tkanin, później zaczęłam tworzyć dla dzieci i tak powstała autorska kolekcja dla eclectic living kids.
Gdy koleżanka poprosiła mnie o namalowanie obrazu, najpierw się wzbraniałam, ale potem pomyślałam-dlaczego nie. To był ten przełomowy moment. Chyba potrzebowałam czasu i odnalezienia właściwego tematu moich prac. Potem nastąpiła fala. Z obrazu na obraz coraz bardziej odkrywałam siebie i swój styl. Teraz nie wyobrażam sobie życia bez malowania.
To właśnie w 2017 roku utwierdziłam się w przekonaniu, co chcę robić, co sprawia, że się zawodowo spełniam. Upewniłam się, że praca może być pasją i źródłem utrzymania jednocześnie, że nie trzeba zgadzać się na półśrodki i można postawić wszystko na jedną kartę – napisałaś na swoim Fanpage. Opowiesz nam więcej o tej „rewolucji”?
W 2017 roku przeszłam już ten pierwszy etap , kiedy powoli rozsmakowywałam się w malarstwie i tworzeniu ilustracji. Przestałam postrzegać to tylko w kategorii hobby, a odkryłam swoją życiową zawodową ścieżkę. Zaryzykowałam , porzuciłam firmę, w której zajmowałam się reklamowymi projektami graficznymi i postawiłam wszystko na siebie, jako osobę, która realizuje się poprzez malarstwo, grafikę, ale również projektantkę. Ja po prostu uwielbiam tworzyć i czasami lubię też odskoczyć w projekty wzornicze. Nie żałuję swojej decyzji, mimo, że mnóstwo pracy przede mną.

Twoje grafiki i obrazy pełne są niedopowiedzeń, emocji… Jak wygląda proces ich tworzenia? Co Ciebie inspiruje?
Kocham niedopowiedzenia, chcę, żeby odbiorcy mojej sztuki mieli swobodę w interpretacji. Nie chcę narzucać im konkretnych emocji i szufladkować, ale dać pole do odnalezienia swoich własnych. Maluję uczucia, które mi towarzyszą w procesie twórczym. Inspirują mnie głównie kobiety, co widać w moich pracach. Uważam, że kobiety są dużo bardziej emocjonalnie złożone i przez to postrzegam je jako niezwykle ciekawe obiekty. Czasami punktem wyjścia jest klimat zdjęcia zobaczonego w internecie lub zrobionego przeze mnie. Nie kopiuję zdjęć, tylko wychwytuję jakiś impuls, który mnie popycha do stworzenia obrazu. Oczywiście maluję również portrety na zamówienie. Wtedy opieram się na zdjęciu klienta, ale zawsze dodaję coś od siebie i buduję mój klimat wokół postaci . Maluję bardziej abstrakcyjnie, uważam, że do przedstawienia realistycznego świata i postaci, dużo lepiej nadaje się fotografia, malarstwo dla mnie ma więcej tajemniczości i powinno oddawać duszę artysty,
Tworzysz także niesamowite projekty dla dzieci. Pościele, tapety, naklejki z Szopem, Sarenką Holly czy postaciami z magicznego Lasu. Łatwo jest Ci wejść w ten dziecięcy świat?
Zaskakująco bardzo polubiłam ten dziecięcy świat. Mimo, że nie mamy dzieci, z łatwością przychodziły mi pomysły na ilustracje i projekty do kolekcji eclectic living kids. Staram się, aby te postaci stały się przyjaciółmi, ale i nie ograniczały dziecięcej wyobraźni. Projekty zebrały wiele pozytywnych opinii, docierały do mnie informacje,że klienci i ich dzieci je pokochali. To bardzo cieszy i daje dużo satysfakcji.


Patrząc na Twoją działalność domyślam się, że dużo pracujesz. Znajdujesz czas na odpoczynek?
Dużo pracuję, ale tego nie odczuwam aż tak bardzo, ponieważ to moja pasja i ta granica się zaciera. Mam elastyczny dzień pracy. Czasami od rana jestem w pracowni , bywa, że cały dzień. Innego dnia odpoczywam, spokojnie jem śniadanie, idę na spacer z psem, a dopiero wieczorem zaczynam pracę, czasami tworzę do 2-3 w nocy. Staram się, aby był balans, ale umysł sam daje znak, że czas zrobić przerwę. Często malując, odstawiam obraz na kilka godzin lub dni, aby spojrzeć na niego świeżym okiem, z innej perspektywy.
Jakie masz plany na 2018 rok?
Planów mam dużo, przede wszystkim pracuję nad dużym projektem charytatywnym „Sztuka być Kobietą”. To rozmowy ze znanymi kobietami, które osiągnęły swoje cele i marzenia. Chcę pokazać innym kobietom, że warto próbować spełniać swoje marzenia, pomysły na biznes, żeby później nie żałować straconego czasu. Ja też kiedyś bałam się zaryzykować , okazało się że jednak warto. Podczas tego projektu będę malować również portrety moich bohaterek, które później zostaną wystawione na aukcje charytatywne. Oprócz projektu „Sztuka być Kobietą”, oczywiście cały czas praca i nowe obrazy . Bardzo chcę zorganizować indywidualną wystawę w Warszawie.
Autorką zdjęć jest Dorota Graczyk.

Similar Articles

One thought on “Magdalena Głodek: Z obrazu na obraz coraz bardziej odkrywałam siebie i swój styl. Teraz nie wyobrażam sobie życia bez malowania

Dodaj komentarz

Top